تبلیغات
همه چیز در مورد بازی های جدید - farcry2
داشتم توی چند تا وبلاگ می گشتم که یه وبلاگ باحال پیدا کردم و از آن وبلاگ چند تا مطلب برداشتم. یکیش همین پیش نمایش farcry2  هست که قبلا هم گذاشته بودم. اگه وقت کردید حتما حتما به این وبلاگ برید. اسم وبلاگ هم اینه:    http://yaboo.mihanblog.com

اگه می خواهید یه پیش نمایش دیگه از فار کرای 2 بخونید به ادامه مطلب مراجعه کنید ...

بعد از مدتها و درست در بهبوهه عرضه عنوان جدید و بسیار بزرگ crytek بعد از farcry که crysis نام داره ubisoft دارنده حقوق نام farcry خبر ساخت قسمت دوم این عنوان بیادماندنی و پرطرفدار را داده.

البته چندوقتی بود که ارتورک های این بازی لو رفته و زمزمه های ساخت ان بر سر زبان ها افتاده بود ولی از زمان تایید ساخت farcry2 توسط ubi زمان زیادی نمیگزرد!

این بازی که از هم اکنون نوید یک عنوان بیادماندنی دیگر را میدهد قرار است در سال 2008 و احتمالا در نیمه دوم این سال عرضه شود.مطلبی که خواهید خواند پیش نمایشیست از برداشت های اینجانب از عکس ها و اطلاعات منتشر شده توسط سازندگان این بازی.با این حال برای کسانی که حوصله خواندن این مطلب رو ندارند بگویم که farcry2 هیچ کس رو نامید نخواهد کرد!!!

البته شاید عجیب ترین خبر در مورد این بازی همانند CRYSIS انحصاری بودنش برای PC باشد!!!(تا زمان نوشته شدن این مطلب خبری از نسخه کنسولی این بازی در دست نیست!)

نکته جالب دیگر در مورد farcry2 تغییرات بنیادینیست که این بازی بخودش دیده! این تغییرات حتی در سبک کلی بازی هم دیده میشود.اگر farcry را بازی کرده باشید قطعا از این FPS زیبا و درگیر کننده که از گیم پلیی نسبتا خطی ولی زیبا بهره میبرد لذت برده اید با این حال شاید از شنیدن این مطلب که  farcry2 یک بازیه free roaming (گردش ازادانه!) خواهد بود تعجب کنید و حتی ناراحت شوید! اما خبر بد برای طرفداران قسمت قبلی قطعا نبودن هیچ یک از شخصیت های قبلی در این قسمت خواهد بود حتی شخصیت اول بازی دیگر جک کارور نخواهد بود!!!

داستان این قسمت در جایی در افریقا رخ خواهد داد.کاراکتر اصلی بازی نیز ماموریست که وظیفه دارد که وارد این مکان شده و به هر نحو ممکن دلال اصلی اسلحه را دستگیر کند.در این بین او باید از افراد و گروه های مختلفی که در این مکان به فعالیت های کثیف خود مشغولند کسب اطلاعات کند وبرای کسب این متاع ارزشمند راهی جز همکاری و انجام ماموریت هایی که توسط این گروه ها به وی واگزار میشوند ندارد.داستان این قسمت هم بر خلاف قسمت قبلی کاملا پویا کار شده و بر اثر فعالیت های بازیباز در نقش کاراکتر و ماموریت های اون توسط موتور هوشمند بازی تشخیص داده شده و تغییر خواهد کرد!(البته قالب کلی داستان یکی هست ولی در جزییات تغییر میکنه.البته همین جزییات میتوانند بر کلیت داستان تاثیر بگزارند!)شما در farcry2 میتوانید یک مامور بی وجدان باشید که به همه ارمان های خودش پشت کرده و برای نیل به هدف خود دست به هر کار کثیفی میزند و یا در انتخاب ماموریت ها وجدان خود را نیز دخیل کنید و  تن به کارهای غیر انسانی ندهید(البته تا حدودی!).قطعا خوب بودن در دنیایی که در ان به مردمان گرسنه سلاح میفروشند و از انها برای رسیدن به اهداف شوم خود استفاده میکنند خوب بودن سخت ترین کارهاست!

محیط بازی بسیار وسیع و در حدود 50 کیلومتر مربع خواهد بود.تمامی این محیط توسط موتور اختصاصی و قدرتمند نوشته شده در شعبه مونترال یوبی (همان سازنده عنواوین بزرگی چون spliter cell و تقریبا همه عناوین تام کلنسی و شاهزاده فارس و assasin's creed) رندر خواهد شد.این انجین منحصر به فرد dunia engine نام دارد!(dunia یا همون دنیای خودمون!)گرافیک بازی بسیار عالیه و از تمامی تکنیک های روز بهره میبره و بطور گسترده از DirectX10 هم حمایت خواهد کرد.سایه زنی و نورپردازی در بالاترین سطوح قرار دارند.افکت Depth Of Field به بهترین نحو ممکن استفاده شده و میدان دید(draw distance) بازی بسیار وسیع و زیباست(در حدود 650 الی 700 متر!!!).ضمنا در این بازی از یک سیستم انیمیشنی جدید و سیستمی برای ایجاد صورت های متفاوت بصورت پویا (بسیار شبیهه crysis! ) نیز استفاده شده که ارزش این بخش را بیش از پیش بالا میرند.جلوه ذرات و جلوه های اب و اتش هم بسیار زیبا و سنگین کار شده اند(جلوه اب در شماره اول farcry هنوز جزو زیباترین های عرصه گیم محصوب میشود!). با توجه به free roaming بودن بازی چرخه کامل شب و روز و همچنین تغییرات اب و هوایی کامل برای farcry2 در نظر گرفته شده! یعنی علاوه بر اینکه مراحل بازی هرکدام قابلیت انجام در روز روشن و یا شب را دارا میباشند از نظر اب و هوایی نیز میتوانند کاملا متغیر ظاهر شوند!ممکن است در یک مرحله بازیباز در یک شب مهتابی به نیروهای خواب الوده دشمن حمله کرده و بازیباز دیگر در یک روز طوفانی و در حالی که ابرها اسمان رو فرار گرفته اند در حال انجام همان مرحله باشه!!!

(عکسهایی از نحوه تغییر اب و هوا در FARCRY2)

این تغییرات جوی تماما بصورت پویا و توسط dunia engine  اعمال میشوند.یعنی به عبارتی در تغییر یک روز افتابی به هوای طوفانی نورپردازی و سایه زنی ها همگی بصورت داینامیک تغییر وضعیت داده و خودشون رو با شرایط جوی مورد نظر هماهنگ میکنن!نکته جالب دیگر جلوه اتش زیبا و داینامیک به معنای واقعی موتور بازیست.مثلا با اتش زدن یک علفزار بنا به جهت باد بصورت realtime شاهد گسترش اتش خواهید بود! که علاوه بر جنبه زیبایی همانند مبحث تغییرات جوی کاملا بر گیم پلی تاثیر گزار خواهد بود.

(عکسهایی از نحوه گسترش داینامیک اتش در FARCRY2 )

فیزیک بازی نیز بنا به گفته سازندگان خارقالعاده خواهد بود بطوری که شاید بتوان ان را برتر از CRYSIS نیز دانست!وجود اماکن تماما تخریب پذیر! بطوری که حتی چمن های بازی نیز له و نابود میشوند و تاثیرات جوی و اتش سوزی بر محیط بازی(و حتی خود اتش سوزیها!) همگی از فیزیک فوقالعاده dunia engine خبر میدهند.

نکات ذکر شده خصوصا تغییرات جوی و اتش سوزی های پویا نشان از  قدرت dunia engine از منظر گرافیکی و فیزیکی دارد.البته برای دست یابی به این سطح از جزییات قطعا نیاز به سخت افزاری قدرتمند وجود خواهد داشت چون از منظر گرافیکی farcry2 بعضا تنه به تنه crysis میزند!!!

هوش مصنوعی هم از نکاتیست که سازندگان تاکید زیادی روی ان داشته اند و با توجه به وسعت 50 کیلومتر مربعیه و تغییرات اب و هوایی farcry2 کوچکترین ایرادی شدیدا به چشم خواهد امد.سازندگان از A.I انقلابی این بازی بسیار تعریف کرده و ان را تحولی در صنعت گیم برشمرده اند! NPC ها در شب چادر زده و به استراحت مشغول میشن و روز را به فعالیت های مورد نظرشون میپردازند! در صورت اشنایی با کاراکتر بازی و سابقه وی عکس العمل خصمانه و یا دوستانه ای از خود بروز میدهند و در صورت حمله  با توجه به تاکتیک اتخاذی بازیباز تصمیمگیری کرده و بهترین شیوه را اتخاذ میکنند! به گفته سازندگان در farcry2 حتی حیوانات نیز از درجات هوش مصنوعی بالا بهره میبرند و همانند انسان ها در شرایط متنوع جوی و در شب و روز عکس العمل های متفاوتی را از خود بروز میدهند.(مثلا در روز به دنبال اب و غذا گشته و در شب به لانه بر میگردند!) در کل اگر همه چیز خوب پیش برود شاهد یکی از برترین هوش مصنوعی های تاریخ بازیه ای رایانه ای خواهیم بود.

گیم پلی بازی نیز شدیدا به نکات ذکر شده وابسته طراحی شده بطوری که چندین و چند راه حل متفاوت را برای اتمام هر ماموریت پیش روی بازیباز قرار میده.البته این نکته تا حدودی در FARCRY هم بچشم میخورد که از نکات بر جسته ان بازی بود ولی تعدد انتخاب های بازیباز و انتخابی بودن هر ماموریت و اینکه اصولا گیم پلی farcry2 بر همین مبنا ساخته شده و میشه این نکته را به حدی در این بازی قوی کرده که به هیچ وجه با بازی قبلی قابل مقایسه نیست.ضمنا وجود موجودات ماورالطبیعه در این بازی منتفی اعلام شده و بازی نهایی تمی کاملا واقعگرایانه خواهد داشت!

در انتها شاید به در حین خواندن این مطلب بارها به شباهت این بازی به عنوان زیبای stalker پی برده باشید و این نکته که طرفداران farcry2 به ان لقبstalker meets safari! را داده اند گواه این مدعاست (شباهات های بسیاری در سبک کلی گیم پلی این دو بازی وجود دارد هر چند معتقدم مقایسه این دو بازی کار درستی نمیتواند باشد!) با این حال قطعا farcry2 یک تقلید صرف از یک بازیه بزرگ نخواهد بود و چه بسا به موفقیتی بمراتب بهتر از استاکر برسد! اگر از من بپرسید که همینطور خواهد شد!!!(البته نه از جنبه اتمسفر!)UBISOFT قصد دارد از این بازی یک بازی بیادماندی خلق کند و کاری کند تا نام FARCRY در در عرصه گیم با نسخه دوم این بازی شناخته شود و با توجه به تلاش سازندگان این بازی که جملگی از بهترین های این عرصه میباشند نیل به این هدف چندان دور از انتظار نیست ولیکن تاکید سازندگان بر جزییات خارقالعاده و بزرگ نمایی های موتور اختصاصی این بازی سطح توقعات را از FARCRY2 شدیدا بالا برده و میبرد و این میتواند به ضرر محصول نهایی تمام شود.با این اوصاف باید دید که سازندگان تا چه حد به وعده هایشان عمل میکنند.(البته در صورت عمل به وعده ها بصورت حقیقی قطعا این مشکل پیش نخواهد امد ولی امان از تبلیغات ظاهری!)

در کل farcry2 این اصل که هر بازیباز در هر بار انجام بازی تجربه ای متفاوت را پیش روی خود ببیند را مد نظر قرار داده و با توجه به جزییات فوقالعاده و وسیعی که اشاره به همه انها در این مطلب نمیگنجد! رسیدن به این هدف توسط تیم سازنده تا حد زیادی ممکن شده ولی اینکه farcry2 تا چه حد به این هدف خود خواهد رسید در سال 2008 و با عرضه ین بازی بزرگ مشخص خواهد شد.

راجع به سیستم مورد نیاز باید بگم که فکر کنم از این قرار باشه..

رم: 2 گیگابایت --گرافیک:۵۱۲ مگابایت ddr2 --پنتیوم 3-4 --HDD :3600 MB --CPU:1800 MHZلینك مطلب  نظرات تا -
نوشته:آقا مرلین ساعت:05:06 ق.ظ  تاریخ:دوشنبه 27 خرداد 1387